Żylaki są to nadmiernie poszerzenia naczyń żylnych, które mogą doprowadzić do pękania ścian żył i do owrzodzeń. Żylaki w organizmie pojawiają się na kończynach dolnych, przełyku, odbycie, rzadziej na pęcherzu moczowym, macicy, pochwie i powrózku nasiennym. Przyczyna powstawania żylaków jest różna w zależności od ich umiejscowienia. Najczęściej żylaki pojawiają się na kończynach dolnych i dlatego termin „żylaki” kojarzony jest ze zmianami w naczyniach żylnych nóg. Przyczyną powstawania żylaków kończyn dolnych jest nieprawidłowe działanie, zlokalizowanych co kilka centymetrów zastawek żylnych, które uniemożliwiają cofanie się krwi w kierunku stóp i zapewniają prawidłowy kierunek jej przepływu. Krew spływająca w dół na skutek działania sił grawitacji i zalega w żyłach kończyn dolnych. Bezpośrednią przyczyną poszerzenia żył i powstania żylaków jest brak równowagi pomiędzy wzrostem ciśnienia krwi w naczyniach żylnych, a wytrzymałością ich ściany.
Przyczyny i objawy powstawania żylaków
Żylaki nóg mogą powstawać niezależnie od postępowania pacjenta w przypadku skłonności genetycznej do chorób naczyń krwionośnych, na skutek wad wrodzonych naczyń żylnych, zaburzeń wtórnych powiązanych z innymi chorobami, na skutek ciąży i wraz z wiekiem. Druga grupa czynników powodujących żylaki związana z postepowaniem pacjenta to: brak ruchu, zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, przebyte urazy i operacje nogi, wysoka temperatura kąpieli lub sauny oraz nieodpowiednie obuwie. Początkowe objawy żylaków to pojawiające się pajączki, wieczorne obrzęki okolic kostek i stóp, uczucie ciężkich nóg, pieczenie, palenie i poczucie dyskomfortu. Wcześnie rozpoczęte leczenie uniemożliwia dalszy rozwój choroby. Zaniedbanie leczenia powoduje powstanie widocznych żylaków nóg, obrzęki obejmujące całą goleń, zmiany skórne w postaci przebarwień, pojawiają się owrzodzenia na podudziach. Nogi tracą atrakcyjny wygląd, konieczna jest diagnostyka oraz odpowiednie leczenie.
Metody leczenia żylaków
Problem żylaków i utraty atrakcyjnego wyglądu nóg dotyczy nawet czwartej dorosłej osoby. W praktyce jest kilka metod leczenia żylaków. Wybór sposobu leczenia zależy od zaawansowania choroby, oceny lekarza, stanu pacjenta oraz jego decyzji. Diagnozowanie schorzeń układu żylnego opiera się na USG naczyń tętniczych i żylnych. Leczenie zachowawcze i leczenie farmakologiczne są skuteczne przy niewielkim stopniu zaawansowania schorzenia. Jeżeli żylaki już powstały, nie ma już możliwości całkowitego zatrzymania tego procesu, należy je usunąć. W praktyce jest wiele mniej lub bardziej inwazyjnych metod operacyjnego usuwania żylaków (zobacz: https://scanmed.pl/oferty/leczenie-zylakow). W dobrych poradniach chirurgii naczyniowej jak przykładowo Centra Medyczne Scanmed S.A. zabiegi usuwania żylaków są wykonywane nowoczesnymi, skutecznymi metodami jak: małoinwazyjna Miniflebektomia, Termoablacja diatermiczna, Zabieg RFFIT Celon, po którym pacjent od razu powraca do normalnego funkcjonowania i inne. Zabiegi usuwające żylaki przywracają nogom atrakcyjny wygląd przez co znacznie podnoszą komfort życia pacjentów.