Czym charakteryzują się okularowe soczewki polaryzacyjne?

okularowe soczewki polaryzacyjne

Okulary polaryzacyjne najlepiej znane są w środowisku kierowców oraz wśród wielbicieli sportów wodnych i zimowej aktywności na świeżym powietrzu. Tymczasem korzyści wynikające z użytkowania szkieł z polaryzacją są tak liczne, że właściwie każdego powinien zainteresować ten wyjątkowo praktyczny wynalazek optyczny.

Ten, kto choć raz założył na nos okulary wyposażone w soczewki polaryzacyjne, wie, że są one równie przydatne podczas jazdy samochodem, jak i w trakcie wykonywania zwyczajnych czynności dnia codziennego. Jakie właściwości cechują polaryzacyjne soczewki do okularów? Czy warto wyposażyć się w okulary z filtrem polaryzacyjnym?

Jak działają polaryzacyjne soczewki okularowe?

Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów polaryzacyjne soczewki do okularów blokują światło odbite od gładkich lub mokrych powierzchni, np. od tafli wody, szyb, luster czy zaśnieżonej nawierzchni. W ten sposób okulary polaryzacyjne przeciwdziałają pojawieniu się efektu olśnienia, który łączy się ze znacznym dyskomfortem, spadkiem jakości widzenia, a nawet tzw. oślepieniem. Zjawisko to kojarzy każdy z nas choćby z pobytu na słonecznej plaży, gdzie odbite od powierzchni wody fale świetlne skutecznie utrudniają widzenie i wymuszają przymrużenie oczu. Blokowanie spolaryzowanego światła to podstawowe zadanie, jakie pełnią filtry naniesione na polaryzacyjne szkła okularowe. Dzięki ich zastosowaniu możemy uniknąć oślepiających odblasków i zachować dobrą jakość widzenia w każdej sytuacji, nawet przy intensywnym oświetleniu. Komfort widzenia przez okularowe szkła polaryzacyjne jest tym większy, im lepsza jest jakość tych soczewek, za którą odpowiadają głównie: materiał, konstrukcja, dopasowanie, dodatkowe uszlachetnienia itp. Seiko Optical – producent znany z najbardziej zaawansowanych rozwiązań optycznych – opracował m.in. najcieńsze i najlżejsze polaryzacyjne soczewki okularowe Seiko PolarThin, które zaprojektowane są tak, by kompleksowo optymalizowały proces widzenia. Soczewki polaryzacyjne do okularów Seiko PolarThin nie tylko redukują oślepiające refleksy, ale również chronią oczy przed promieniowaniem UV, poprawiają kontrast widzenia i nasycenie kolorów.

Przeczytaj także:  Soczewki jednodniowe - kiedy stosować i jak długo nosić?

Szkła polaryzacyjne – czy warto je wybrać?

„Oślepienie” podczas prowadzenia samochodu czy motorówki z oczywistych względów stanowi ogromne zagrożenie. Dobra jakość widzenia jest jednak równie ważna w niemal każdej innej sytuacji i bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo noszącego okulary i osób z jego otoczenia, czy chodzi tu o kierowcę na drodze, czy narciarza na stoku. Wysokiej klasy polaryzacyjne szkła okularowe, jak wspomniane soczewki Seiko, poza tym, że redukują uciążliwe i groźne refleksy, chronią oczy i ich właściciela przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ich stosowanie zmniejsza też dyskomfort widzenia w pełnym oświetleniu i umożliwia oczom pracę w bardziej przyjaznych warunkach. Refleksy męczą oczy, a to przeciążenie może spowodować bóle głowy, problemy z uwagą, koncentracją, gorsze samopoczucie. Wyższa jakość widzenia, związana także z lepszym kontrastem i dobrym widzeniem barw, przekłada się wreszcie również na naszą wygodę, a przede wszystkim ogólną sprawność i skuteczność w podejmowanych działaniach. Dlatego polaryzacyjne soczewki do okularów powinny znaleźć się na liście zakupowej nie tylko kierowców i sportowców, ale również każdego, kto dba o swój wzrok i troszczy się o swoje zdrowie.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna