Czy wizyty u stomatologa muszą być drogie?

Jeżeli nie dysponujemy dużą ilością pieniędzy lub mamy akurat teraz problemy finansowe to oczywiste jest, że próbujemy oszczędzać tam, gdzie tylko jest to możliwe. Niestety bardzo często w takiej sytuacji rezygnujemy także z leczenia stomatologicznego – kojarzy nam się ono od zawsze z ogromnymi wydatkami oraz także z bólem. Nie musi to jednak tak wyglądać, a kluczem są w tym przypadku po prostu regularne wizyty. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że najczęściej płacą bardzo dużo właśnie dlatego, że chodzą tam rzadziej niż raz w roku – niektórzy unikają takich wizyt nawet przez wiele lat z rzędu. Tłumaczą to sobie tym, że przecież na pewno nie dzieje się z nic złego – dopóki nie odczuwamy silnego bólu to nie widzimy konieczności zapisywania się do stomatologa.

Jeżeli jednak faktycznie chcemy, aby takie wizyty nie kosztowały nas za każdym razem aż tak dużo – zaplanujmy sobie kilka takich spotkań do przodu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w czasie pomiędzy tymi wizytami, nie zdąży rozwinąć się u nas poważniejszy problem – a to równa się po prostu mniejszym opłatom za wykonywane zabiegi.

Jak to działa?

W momencie, gdy chodzimy do stomatologa regularnie – raczej nie zdąży u nas dojść do poważnego stanu zapalnego czy utworzenia się głębokiego ubytku. To właśnie w takich sytuacjach płacimy bardzo dużo za antybiotyki, leczenie kanałowe lub odbudowę zęba, którego nie da się już uratować. Jeżeli jesteśmy u stomatologa protetyka często to może on działać prewencyjnie – założy nam plombę, wyczyści kamień na zębach. Takie zabiegi są tańsze i dzięki temu raczej nie powinno u nas dochodzić do gorszych problemów.

Tak samo wygląda to przecież u dzieci – po to właśnie zabieramy je do stomatologa, gdy są bardzo młode, aby mogły one unikać kłopotów w późniejszych latach. To właśnie dlatego zakłada im się wtedy aparat na zęby – jeżeli byśmy tego nie zrobili to wada zgryzu tylko by się pogłębiała i koszty leczenia z każdym rokiem by rosły. Ludzie dorośli muszą postępować w taki sam sposób.

Dobrze zarządzaj swoimi pieniędzmi

Prawdą jest też to, że jeżeli nie odkładamy sobie pieniędzy na leczenie stomatologiczne to jest to tylko nasza wina – przecież to my jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie i my musimy myśleć przyszłościowo. Wszyscy wydajemy swoje pieniądze na niezbyt potrzebne nam rzeczy – nowe ubrania, jedzenie na mieście, gadżety czy używki. Jeżeli sami nie postanowimy, że jakąś część funduszy będziemy sobie odkładać na stomatologa – nikt inny tego za nas nie zrobi i potem to my sami będziemy żałować swoich decyzji.

Oceń artykuł
[Suma: 3 Średnia: 3.7]
Informacja prawna