Czy warto przyjmować suplementy diety?

Badania statystyczne wskazują na to, że Polacy są prawdziwymi fanami suplementów diety – zażywamy ich najwięcej w całej Europie. Niewątpliwie ma na to wpływ udany marketing oraz różnorodne formy suplementów, jakie dostępne są na rynku bez recepty. Czy jednak preparaty te są warte naszego zaangażowania i środków? Podpowiadamy, czy warto przyjmować suplementy diety.

Co dają suplementy diety?

Odpowiednio zbilansowana dieta to taka, która dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, witamin i minerałów. W wielu przypadkach jednak tych składników, z różnych powodów jest za mało. Czasami ma na to wpływ dieta wykluczające, w innych przypadkach warunki życia – niezależnie od przyczyny zdarza się, że niektóre składniki trzeba uzupełniać. Tutaj na ratunek przychodzą producenci suplementów diety, którzy oddają w nasze ręce preparaty uzupełniające wszelkiego rodzaju niedobory witamin lub minerałów. Na całym świecie, co raz bardziej popularną formą produkcji suplementów jest produkcja kontraktowa suplementów diety.

Przeczytaj także:  Suplementy diety odchudzającej - co warto o nich wiedzieć?

Czy suplementy diety są bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy przyjmowanie suplementów diety jest bezpieczne dla naszego organizmu. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ bezpieczeństwo suplementów zależy od wielu czynników. Przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę jedynie te, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł, od dobrych i doświadczonych producentów. Zdecydowanie warto odrzucić preparaty pochodzące od nieznanych podmiotów, sprzedawane na aukcjach w internecie lub kuszące podejrzenie niską ceną. Aby suplementy diety były bezpieczne niezbędne jest także ich prawidłowe przyjmowanie. Zadbajmy więc o to, aby przyjmować je zgodnie z zaleceniami producenta i nie przekraczać dawki.

Warto także zaznaczyć, ze ewentualne niedobory powinny być wynikiem nie tylko obserwacji i ewentualnych objawów, ale przede wszystkim badań przesiewowych oraz konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Jakie suplementy diety warto przyjmować?

Suplementacja powinna być przede wszystkim kwestią bardzo indywidualną, dobraną do potrzeb każdej osoby osobiście. Właśnie dlatego wszystkie niedobory powinny być potwierdzone zleconymi przez lekarza badaniami przesiewowymi. Istnieje jednak pewna grupa suplementów diety, które warto przyjmować codziennie, nawet pomimo stwierdzenia niedoborów. Należy do nich przede wszystkim witamina D, na której braki jesteśmy narażeni ze względu na położenie klimatyczne. Warto także rozważyć suplementację magnezu i potasu oraz probiotyków. W okresie jesienno – zimowym warto wzbogacić dietę także witaminą C, która jest silnym antyoksydantem.

Przeczytaj także:  Skuteczność suplementów diety w odchudzaniu

Suplementy diety nie są lekami, mogą jednak znacząco wpłynąć na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia. Warto jednak zaznaczyć, że ich przyjmowanie powinno być dobrze przemyślane, a wybierane produkty powinny pochodzić od sprawdzonych producentów. Te produkty medyczne nie są ekwiwalentem zdrowej i zbilansowanej diety, mają za zadanie jedynie jej wspomaganie. Dbają więc o to, aby w naszym codziennym rytuale znalazło się przyjmowanie tylko tych suplementów, które są nam faktycznie potrzebne.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna