Dla wielu osób pomysł udania się na wizytę, na której mielibyśmy rozmawiać z kimś o swoich uczuciach wydaje się co najmniej dziwny. Udając się do lekarza idziemy tam po coś konkretnego – po skierowanie na badania lub po lekarstwo. Podobnie z psychiatrą, który również może zalecić nam zażywanie tabletek do walki z problemem psychicznym. Psychoterapeuta próbuje jednak po prostu z nami rozmawiać i w ten sposób dotrzeć do źródła problemu.
Pomimo iż psychoterapia jest uznaną metodą leczenia zaburzeń psychicznych i jest stosowana na całym świecie – w dalszym ciągu możemy znaleźć wiele osób, które zwyczajnie w to nie wierzą. Są to przede wszystkim ludzie starsi, dla których jest ona raczej wymysłem XXI wieku – a nie faktyczną dziedziną nauki.
W jaki sposób to może pomóc?
Rozmowa z psychoterapeutą (we Wrocławiu) polega zwykle na tym, iż pacjent opowiada o swoich przeżyciach – a specjalista wyciąga z tego wnioski. Może się to wydawać proste i niezbyt skuteczne – ale ludzie dzięki temu faktycznie zaczynają zauważać popełniane przez lata błędy i są wreszcie w stanie je skorygować.
Zdarza się, że nie widzimy swoich wad i sami unieszczęśliwiamy się poprzez podejmowanie złych wyborów. Psychoterapia ma na celu znalezienie przyczyn naszych dzisiejszych problemów i uświadomienie nam, że nie musimy popełniać ich wiecznie.
Ludzie starsi nie rozumieją fenomenu takich wizyt, ponieważ nigdy nie mieli możliwości skorzystania z nich. Uczono ich, że emocje mogą wyrażać w domu – a na co dzień trzeba ciężko pracować i szanować drugiego człowieka oraz przede wszystkim swoją rodzinę. W ich opinii obciążanie obcej osoby swoimi problemami to ogromny nietakt. Barierą jest także chęć ochrony swojej prywatności, która przecież musi zostać ujawniona przed psychoterapeutą.
Psychoterapia to ogromna szansa
Nawet jeżeli przed laty nie było takiej możliwości – nie oznacza to, że teraz nie powinniśmy korzystać z psychoterapii. Rozwój naszego społeczeństwa powoduje, że jesteśmy coraz bardziej zestresowani i mamy prawo do posiadania lęków oraz obaw. Wiele osób byłoby w stanie pozbyć się odczuwanego strachu, jeżeli faktycznie zdecydowałoby się na rozmowę z kimś, kto chce ich wysłuchać.
Pamiętajmy o tym, że na psychoterapię nie musimy iść dopiero w momencie, gdy faktycznie walczymy już z poważnym problemem. Udajmy się tam również w chwili, gdy nie możemy znaleźć pracy, nasz związek nie funkcjonuje prawidłowo i czujemy wypalenie zawodowe. Nigdy nie wiemy czy jedna rozmowa nie zmieni całego naszego podejścia do tematu.