Choć każdy dentysta zaleca wyleczenie wszystkich zębów jeszcze przed zajściem w ciążę, życie bywa nieprzewidywalne. Zdarza się, że pacjentka nie zdąży zrealizować wszystkich zaplanowanych wizyt u stomatologa. Może dojść także do sytuacji, w której jeden z zębów będzie wymagał leczenia już w ciąży. Pacjentki zastanawiają się często, czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne. Rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
Dlaczego wyleczenie wszystkich zębów jest takie ważne w ciąży?
To ważne, by mieć zdrowe i zadbane zęby. Jednakże w ciąży ma to jeszcze większe znaczenie. Dlaczego? Ponieważ choroby zębów oraz przyzębia wpływają negatywnie nie tylko na organizm pacjentki, ale także płodu. W skrajnych przypadkach niewyleczone zęby mogą przyczynić się do:
- przedwczesnego porodu,
- niskiej masy urodzeniowej dziecka.
Dbanie o zęby jest trudniejsze w ciąży. Pacjenta powinna przywiązywać większą wagę do prawidłowej higieny jamy ustnej oraz pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych przez całą ciążę. Zaleca się, by ciężarna kobieta odwiedzała dentystę co najmniej raz w każdym z trzech trymestrów. Tak częste wizyty pozwalają na szybkie wykrycie chorób zębów i przyzębia oraz łatwiejsze wyleczenie ich.
Czy można leczyć zęby w ciąży?
Leczenie zębów w ciąży jest możliwe i zalecane. Pacjentka nie powinna bagatelizować żadnego bólu zęba i od razu udać się na wizytę do dentysty. Jeśli pacjentce nie doskwierają dolegliwości bólowe i dentysta stwierdzi, że leczenie można odsunąć w czasie – najlepiej zrobić to w drugim trymestrze. Pozostałe trymestry niosą za sobą zagrożenia, takie jak:
- pierwszy trymestr – większe ryzyko poronienia, z racji którego dentysta nie może przeprowadzić niektórych zabiegów stomatologicznych,
- trzeci trymestr – podczas długiego przebywania w jednej pozycji, pacjentka może odczuć zawroty głowy, a nawet zemdleć. Wynika to z większego nacisku płodu na żyłę główną dolną.
Jakie zabiegi stomatologiczne można przeprowadzić u ciężarnej?
Podczas ciąży można:
- leczyć próchnicę,
- stosować znieczulenie,
- przeprowadzić zatrucie zęba,
- przeprowadzić leczenie kanałowe.
Leczenie próchnicy w ciąży jest konieczne, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Nieleczona próchnica może sprawić, że dojdzie do przedwczesnego porodu.
Jeśli pacjentka chce skorzystać ze znieczulenia, lekarz musi je odpowiednio dobrać. Leczenie zębów powinno być dla ciężarnej możliwie bezbolesne i bezstresowe. Warto jednak pamiętać, że w pierwszym trymestrze stosowanie znieczulenia jest niewskazane.
Jeśli przypadek wymaga natychmiastowego leczenia, można przeprowadzić leczenie kanałowe nawet w pierwszym trymestrze. Ważne, by nie odkładać go na później, ponieważ nieleczony ząb może powodować stany zapalne w całym organizmie. Gdy dentysta stwierdzi, że można przesunąć ten zabieg tak, by nie wykonywać go w pierwszym trymestrze – warto poczekać. Jest to jedyna sytuacja, w której przesunięcie zabiegu będzie korzystne.
Do leczenia kanałowego potrzebne jest zdjęcie RTG, którego nie zaleca się robić w czasie ciąży. Dlatego też warto znaleźć lekarza, np. dentysta na warszawskim Bemowie, który posiada w swoim gabinecie mikroskop endodontyczny. Dzięki niemu leczenie będzie można przeprowadzić bez narażania ciężarnej kobiety na promieniowanie RTG.
Co zrobić, gdy pojawi się ból zęba?
Ból zęba nie jest przyjemny. Pierwszy odruch to wzięcie tabletki przeciwbólowej. Czy można je zażywać w ciąży? Tak, ale ważne, by był to środek zawierający paracetamol. Jest on najbezpieczniejszy. Jednak leki to nie wszystko. Należy jak najszybciej udać się do dentysty, który doradzi odpowiednie leczenie.
Tekst sponsorowany: Dentysta w Warszawie – https://www.fabdent.pl