Co zrobić, gdy nie udaje nam się zajść w ciążę?

Niektóre pary nigdy nie decydują się na dziecko i nie ma w tym nic nadzwyczajnego – pomimo, iż być może nie doświadczyliby oni żadnych problemów w tym procesie. W innych związkach obie strony od zawsze wiedzą, że chcą zostać rodzicami – a niestety i tak nic z tego nie wychodzi. Jest to na pewno moment trudny i stresujący – nie mamy pojęcia, co jest nie w porządku.

Wtedy do głowy powinna przyjść nam klinika leczenia niepłodności – to w tym miejscu znajdziemy na pewno ludzi, którzy nam pomogą. Wykonane zostanie badanie nasienia, przeprowadzony wywiad z obojgiem potencjalnych rodziców – lekarze na pewno w końcu będą w stanie powiedzieć nam, co mamy dalej robić.

Najważniejsze jest to, aby nigdy nie poddawać się przedwcześnie – to zwyczajnie nie ma sensu. Jeśli faktycznie chcemy mieć dziecko to musimy przynajmniej wyczerpać wszystkie dostępne opcje. Czasami we wspomnianej klinice dowiadujemy się przecież, że wystarczy tylko jeden zabieg lub procedura i nasze szanse znacznie wzrosną – warto to więc przynajmniej sprawdzić. Nie jest to mały wydatek – ale możliwość zajścia w ciąże jest przecież bezcenna.

Od czego zaczynamy?

Na samym początku najpewniej przeprowadzony zostanie wywiad – zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą przecież mieć jakieś problemy i trzeba dojść tutaj do ich źródła. Niestety niektóre z zadawanych nam pytań mogą być niezręczne i kłopotliwe – ale musimy pamiętać, że są one też przecież konieczne. Specjaliści rozmawiają na takie tematy praktycznie każdego dnia – nie ma dla nich takich odpowiedzi, które byłyby szokujące.

Musimy również spodziewać się wielu badań, testów, pomiarów – momentami na pewno będzie to już dla nas męczące, ale musimy mieć przed oczami cel tego wszystkiego. Lekarze potrzebują mieć ogólny obraz sytuacji, aby móc nam coś doradzić – nie ma innego sposobu. Możemy spodziewać się badań hormonalnych i genetycznych – poza wspomnianymi już badaniami nasienia.

In vitro

Jeżeli okaże się, że naturalne zajście w ciąże nie wchodzi u nas w ogóle w grę – wtedy być może zostanie nam zalecone in vitro. Ten zabieg przeprowadzany jest w Polsce bardzo często – nie mamy się tutaj czego obawiać, bo jest to procedura w pełni bezpieczna. Nie mamy tutaj w dalszym ciągu 100% pewności, iż dojdzie do zapłodnienia w warunkach laboratoryjnych – ale to nasza jedyna szansa. Niestety także in vitro będzie dla nas obciążające fizycznie i psychicznie – musimy być pewni, że jesteśmy na to gotowi jako para.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna