Rezonans magnetyczny jest jednym z podstawowych badań obrazowych szeroko stosowanych w medycynie. Wykonuje się go w przypadku wielu schorzeń. Technika ta pozwala w sposób nieinwazyjny zbadać wszystkie anatomiczne struktury organizmu. W zależności od potrzeb rezonans magnetyczny może być wykonywany z podaniem kontrastu lub bez. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym zawarliśmy wskazówki dla pacjentów przed badaniem MRI.
Na czym polega rezonans magnetyczny i jak przebiega badanie?
Rezonans magnetyczny, czyli MR lub MRI (magnetic resonance imaging), to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, w wyniku którego można uzyskać dowolne obrazy przekrojów ciała bez udziału promieniowania jonizującego (wykorzystywanego w tomografii komputerowej i badaniach RTG). W MR stosuje się nieszkodliwe dla człowieka pole elektromagnetyczne i fale radiowe. W trakcie badania pacjent znajduje się we wnętrzu aparatu skanującego. W tym czasie słyszy pukający dźwięk o natężeniu przypominającym odgłos wirującej pralki oraz metaliczny trzask podobny do wiercenia w metalu. Z uwagi na dokładność obrazowania w trakcie MR należy pozostać nieruchomo.
Kiedy powinniśmy zrobić rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny pozwala uzyskać dokładne obrazy wszystkich wewnętrznych struktur anatomicznych. Wskazania do wykonania badania są bardzo liczne. Technikę tę stosuje się przede wszystkim do oceny układu nerwowego i kostno-stawowego. Specjaliści bardzo często kierują swoich pacjentów np. na rezonans kolana czy rezonans głowy. Rezonans magnetyczny kolan stanowi cenną pomoc diagnostyczną w przypadku dolegliwości wynikających z urazów, chorób czy starzenia się organizmu.
Jak często można robić rezonans magnetyczny?
Obrazowanie techniką rezonansu magnetycznego jest uznawane za bezpieczne. W praktyce klinicznej stosuje się aparaty o natężeniu pola magnetycznego od około 0,1 do 3,0 Tesli, co zwykle nie powoduje istotnych interakcji z organizmem. W żadnym z dotychczasowych badań naukowych nie wykazano szkodliwego wpływu MRI na organizm człowieka, nie ma więc żadnych ograniczeń co do częstości wykonywania rezonansu.
Rezonans magnetyczny: przeciwwskazania do badania
Przeciwwskazaniem do MR może być obecność w ciele człowieka metalowych przedmiotów, zwłaszcza różnego rodzaju stymulatorów elektrycznych i elektronicznych (np. kardiostymulatorów, neurostymulatorów itp.), których praca może zostać zaburzona. Bezpieczeństwo pacjenta może być zagrożone również wtedy, gdy metalowe ciała obce znajdują się w tkankach miękkich, np. w oczodole. W trakcie badania wytwarzane jest silne pole magnetyczne, zdolne do przemieszczania obiektów wrażliwych na jego działanie. Względnymi przeciwwskazaniami do rezonansu może być klaustrofobia, trwałe protezy i implanty stomatologiczne, sztuczne zastawki serca, urządzenia monitorujące i dawkujące leki (np. pompa insulinowa) oraz ciąża (I trymestr). Ponieważ podczas pracy aparatu do RMI słyszalne są różne nieprzyjemne dźwięki, rezonans może wywoływać niepokój u niektórych pacjentów, np. u osób z chorobą otępienną lub dzieci. W takich przypadkach zazwyczaj stosuje się narkozę lub leki uspokajające. Jeśli istnieje konieczność wykonania rezonansu z kontrastem, przeciwskazaniem jest nadwrażliwość chorego na gadolinowe środki kontrastujące.
Ile trwa rezonans głowy z kontrastem?
Czas wykonania rezonansu magnetycznego zależy od badanego odcinka. Rezonans magnetyczny głowy z kontrastem trwa zwykle od 15 minut do 1 godziny. Do badania należy zgłosić się odpowiednio wcześniej, co najmniej 30 minut.
Rezonans magnetyczny kolana: nie tylko dla sportowców
Częścią ciała, która najczęściej jest poddawana badaniu rezonansem, są kolana. Ich położenie, funkcje oraz skomplikowana budowa sprawiają, że są one niezwykle podatne na urazy i przeciążenia. MRI jak żadne inne badanie jest w stanie dostarczyć dokładnych informacji na temat miejsca występowania problemu, jest więc nieocenionym narzędziem w pracy ortopedów.
Rezonans magnetyczny: jak przygotować się do badania?
Jeżeli przed badaniem nie ma wskazań do podania dożylnie środka kontrastującego, nie jest wymagane pozostawanie na czczo. Natomiast pacjenci, u których ma być wykonywany rezonans magnetyczny z kontrastem powinni powstrzymać się od przyjmowania posiłków na co najmniej 2h przed badaniem. Nie ma ograniczeń w spożyciu płynów. W przypadku MRI z kontrastem należy przynieść ze sobą wynik badania krwi określającego poziom kreatyniny.
Gdzie zrobić rezonans magnetyczny w Krakowie?
Sprzętem umożliwiającym wykonanie rezonansu magnetycznego z lub bez podania środka kontrastującego dysponuje wiele placówek w Krakowie. Rezonans w mieście Kraków można wykonać w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia, jednak w tym przypadku czas oczekiwania może wynosić nawet kilka miesięcy. Jeśli zależy nam na czasie, możemy zgłosić się na rezonans prywatnie. Nie jest wówczas wymagane skierowanie od specjalisty, a wizytę można umówić nawet tego samego dnia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rezonansie magnetycznym w Krakowie, wejdź tutaj.