Choroba Baastrupa – ćwiczenia rehabilitacyjne oraz fizykoterapia

kobieta ćwiczenia rehabilitacyjne

Choroba Baastrupa to szczególna postać zwyrodnienia kręgosłupa. Dotyczy one odcinka szyjnego lub lędźwiowego, a objawy bólowe wynikają ze stykania się wyrostków kolczystych sąsiadujących kręgów. Jest to spowodowane zazwyczaj nadmierną ruchliwością kręgów lub zbyt długimi wyrostkami kolczystymi. Niezależnie od przyczyny, choroba Baastrupa potrafi przysporzyć Pacjentowi wiele cierpienia. Podstawową metodą jej leczenia jest rehabilitacja w połączeniu z farmakoterapią. Jakie techniki manualne i ćwiczenia można wykonywać w chorobie Baastrupa? Jakie metody fizykoterapii będą skuteczne? Przeczytaj, aby się dowiedzieć!

Jakie ćwiczenia można wykonywać w domowym zaciszu?

Rehabilitacja w chorobie Baastrupa ma na celu ograniczenie stanu zapalnego, a także rozluźnienie i uelastycznienie tkanek w okolicy sprawiającej pacjentowi ból. Stosuje się wówczas terapię manualną, kinesiotaping oraz ćwiczenia rozluźniające. Na tym etapie terapii zastosowanie mają również farmakologiczne środki przeciwbólowe, rozluźniające i przeciwzapalne, niekiedy również steroidy. Następnie za pomocą odpowiednich ćwiczeń należy wzmocnić mięśnie grzbietu i brzucha, zwłaszcza mięśnie przykręgosłupowe. Treningi powinny uwzględniać również naukę zachowania prawidłowej postawy ciała, co pozwoli na ograniczenie ryzyka nawrotu choroby.

Oczywiście, jeśli tego typu ćwiczenia okażą się skuteczne, nie należy ich porzucać po ustąpieniu objawów. Istotne jest, aby Pacjent pozostał osobą aktywną, pamiętał o prawidłowej postawie ciała oraz regularnie podejmował aktywność fizyczną w formie treningów ogólnorozwojowych, izometrycznych oraz oporowych.

Fizykoterapia w leczeniu choroby Baastupa

Innym rodzajem rehabilitacji medycznej jest fizykoterapia. Opiera się na wykorzystaniu zjawisk fizycznych (prądu, ciepła, zimna, pola elektromagnetycznego) w celach leczniczych. W chorobie Baastrupa mają zastosowanie następujące metody fizykoterapeutyczne:

  • ultradźwięki;
  • krioterapia;
  • elektroterapia;
  • magnetoterapia;
  • laser wysokoenergetyczny.

Stosowanie tego typu zabiegów, po odpowiedniej kwalifikacji, jest bezpieczne i może przynieść Pacjentowi ulgę w bólu.

Kto dobiera zabiegi rehabilitacyjne?

Doborem odpowiednich zabiegów do potrzeb Pacjenta zajmuje się lekarz rehabilitacji lub fizjoterapeuta. Wizyta nie wymaga specjalnego przygotowania, warto jedynie zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną, w tym wypisy ze szpitali, konsultacje specjalistyczne oraz badania obrazowe. Lekarz/fizjoterapeuta porozmawia z Pacjentem na temat występujących dolegliwości, następnie zbada pacjenta fizykalnie. Uwzględniając ograniczenia, wynikające z ewentualnych chorób ogólnoustrojowych, wybierze stosowne metody rehabilitacji.

Rehabilitacja, bez względu na przyczynę jej zastosowania, wymaga od Pacjenta wiele cierpliwości i determinacji. Nie zawsze jednak przynosi oczekiwaną i trwałą poprawę. Alternatywną metodą leczenia choroby Baastrupa jest zabieg operacyjny, polegający na częściowej resekcji wyrostków kolczystych i stabilizacji kręgów. Takie operacje wykonywane są przez neurochirurgów lub ortopedów.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna