Bezpieczeństwo leków na alergie – jak je stosować?

Według danych WHO nawet 40 proc. osób na świecie może mieć co najmniej jedno schorzenie alergiczne. Szacuje się też, że skala problemu będzie wraz z upływem czasu rosnąć. Tym samym leki na alergie staną się jeszcze bardziej popularne i jeszcze bardziej niezbędne w celu łagodzenia objawów chorobowych. Kluczowe jest jednak to, aby stosować je w sposób całkowicie bezpieczny. Czyli jaki oraz co jeszcze warto wiedzieć o przyjmowaniu tego typu preparatów? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Leki na alergie a interakcje z innymi preparatami

Sięgając po leki na alergie, także te bez recepty, trzeba mieć na uwadze możliwe interakcje z innymi preparatami. Właśnie dlatego należy lekarza lub farmaceutę poinformować o wszystkich aktualnie przyjmowanych preparatach, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych oraz upewnić się, że preparat zadziała. Przykładem są m.in. leki przeciwgrzybicze, zobojętniające kwas żołądkowy oraz stosowane przy gruźlicy. W ich przypadku znaczenie może mieć m.in. odstęp czasowy pomiędzy przyjęciem każdego z tych preparatów, aby nie osłabiać ich działania.

Leki na alergie a prowadzenie pojazdów

Leki na alergie to również pewne niepożądane skutki uboczne, takie jak np. zwiększona senność oraz zawroty głowy. W takiej sytuacji zdecydowanie odradzane jest kierowanie pojazdami mechanicznymi, ze względu na potencjalne ryzyko z tym związane. Tutaj bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z ulotką dołączoną do preparatu oraz właśnie z sekcją dotycząca działań niepożądanych. Jeśli utrudniają one codzienne funkcjonowanie, wówczas warto poprosić alergologa o zmianę preparatu.

Prawidłowe dawkowanie

Tak jak w przypadku innych farmaceutyków, leki na alergie należy dawkować zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza i farmaceuty. Przede wszystkim nie można  – w nadziei na lepsze efekty – zwiększać dawki danego środka. Oczywiście ilość przyjmowanego preparatu może zostać zwiększona. Takie zalecenie może jednak wydać tylko i wyłącznie lekarz, który będzie wiedział, czy jest to bezpieczne ze względu na stan pacjenta i jego ogólne zdrowie. Możliwe skutki uboczne to bowiem wpływ na stan nadnerczy, depresja, bóle stawowe, spadek stężenia cukru we krwi oraz wiele innych.

Warto mieć też na uwadze inne czynniki, w tym to, kiedy w ciągu dnia sięgać po konkretny preparat. Zazwyczaj stosuje się je raz dziennie, natomiast wziewne w sposób doraźny.

Leki na alergię na receptę i bez recepty są w wielu przypadkach niezbędne, aby móc radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami. Niemniej jednak ich prawidłowe stosowanie jest kwestią absolutnie nadrzędną, jak bowiem wskazaliśmy powyżej – mogą one wykazywać pewne skutki uboczne, a także przedawkowane negatywnie wpływać na pracę całego organizmu. Dlatego warto kwestię tę omówić z alergologiem oraz w razie konieczności ponawiać wizyty u takich specjalistów.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna