Badania laboratoryjne dostępne także w niedzielę!

Jednym z najważniejszych i zarazem najczęściej przeprowadzanych badań laboratoryjnych jest badanie krwi. Na jego podstawie lekarz jest w stanie ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta, a także rozpoznać zaburzenia prawidłowego funkcjonowania wielu różnych narządów. Jakie podstawowe badania krwi warto wykonać co najmniej raz w roku?

Jakie podstawowe badania krwi warto wykonywać?

Morfologia

Morfologia zaliczana jest do najczęściej zlecanych badań diagnostycznych. Dzięki niej możliwe jest dokonanie oceny ogólnej kondycji organizmu osoby badanej. Morfologia krwi pozwala na wczesne wykrycie wielu różnych i groźnych chorób – w tym nowotworów. Wyniki badania pokazują ilość poszczególnych elementów morfotycznych tj. erytrocytów (czerwonych krwinek), leukocytów (białych krwinek) oraz trombocytów (płytek krwi).

Glikemia

Badanie to ma na celu sprawdzenie poziomu glukozy we krwi. Pozwala na wykrycie cukrzycy w bardzo wczesnym stadium. Co więcej, badanie jest niezwykle pomocne w diagnozowaniu chorób wątroby i trzustki.

Lipidogram

Lipidogram pozwala sprawdzić poziom cholesterolu (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TH) we krwi pacjenta. Na regularne badania powinny zgłaszać się w szczególności osoby otyłe, palące, starsze oraz narażone na nadmierny stres. Badanie to pozwala na wczesne zdiagnozowanie choroby niedokrwiennej serca czy miażdżycy.

Koagulogram

Badanie krzepliwości krwi to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych pozwalające ocenić szybkość zachodzenia procesu krzepnięcia krwi. Badanie to zaleca się wykonać przed planowanym zabiegiem operacyjnym, w przypadku często pojawiających się krwawień z nosa oraz wybroczyn na skórze.

Jak przygotować się do badania krwi?

Na pobieranie krwi należy się zgłosić w godzinach porannych – najlepiej pomiędzy 8 a 11 rano, na czczo – po około 12-godzinnym nieprzyjmowaniu posiłków. Ponadto na dzień przed wykonaniem badania zaleca się unikania nadmiernego wysiłku fizycznego oraz spożywania alkoholu. Jedną z klinik umożliwiających swoim pacjentom pobranie krwi do badań laboratoryjnych również w niedzielę jest Centrum Medyczne Babka Medica. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, a wynik można otrzymać już po kilku dniach.

Jak często wykonywać badania laboratoryjne?

Podstawowe badania krwi należy wykonywać co najmniej raz w roku lub częściej, w zależności od zaleceń lekarza rodzinnego lub innego specjalisty. Częstotliwość badań profilaktycznych uzależniona jest od kilku czynników, w tym wieku oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna