Z pewnością znasz powiedzenie – „lepiej zapobiegać, niż leczyć” i sama przyznasz, że nie sposób się z nim nie zgodzić, szczególnie jeśli mowa o tzw. kobiecych sprawach. Choć o potrzebie regularnych badań profilaktycznych, wykonywanych w gabinecie ginekologicznym, mówi się coraz więcej, wiele z nas wciąż zbyt rzadko odwiedza lekarzy tej specjalizacji, tłumacząc się brakiem czasu, funduszy, a także strachem. Podpowiadamy, jak często powinnaś odwiedzać ginekologa oraz wskażemy badania, o których nie możesz zapominać.
Cytologia.
Badanie to powinno towarzyszyć kobiecie praktycznie przez całe dorosłe życie. Cytologia polega na pobraniu wymazu z pochwowej części szyjki macicy i podaniu go dalszej analizie w laboratorium. Dzięki temu zupełnie bezbolesnemu badaniu masz szansę zostać zdiagnozowaną pod kątem nowotworu szyjki macicy, wirusa HPV czy infekcji. Pamiętaj, że nieprawidłowy wynik cytologii to nie wyrok! Większość szybko wykrytych nowotworów szyjki macicy jest całkowicie wyleczalna, dlatego tak ważne, aby badanie cytologiczne wykonywać regularnie, co rok lub co dwa lata.
USG dopochwowe.
Choć jest mniej lubiane przez kobiety niż tradycyjne USG brzucha, podłużna głowica ultrasonografu wprowadzana do dróg rodnych daje większe możliwości diagnozy takich nieprawidłowości jak ciąża pozamaciczna, nowotwory, problemy z miednicą czy zaburzeń związanych z miesiączkowaniem, a także owulacją. Jeśli badanie nie wykaże niczego niepokojącego, powtarzaj je minimum co 2 lata, o ile rozpoczęłaś już współżycie.
USG piersi i mammografia.
Jeśli w twojej rodzinie nie występowały nowotwory piersi, możesz zapisać się na pierwsze USG po 25 roku życia, a badanie powtarzać co dwa lata. Nie rezygnuj jednak z samobadania piersi w domu, które zalecamy wykonywać zarówno na stojąco np. pod prysznicem jak i leżąc. Wiele nowotworów rozwija się przez lata, dlatego obserwacja i samobadanie, choć nie tak precyzyjne jak USG czy mammografia ratują życie wielu kobiet. Mammografię, czyli badanie piersi z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, zaleca wykonywać się po raz pierwszy po 40. roku życia, szczególnie u kobiet, które posiadają więcej tkanki tłuszczowej.
Profilaktyczne badania ginekologiczne – gdzie je wykonać w Lublinie?
Regularnie badania oraz wizyty u ginekologa powinny stać się rutyną naszego dorosłego, kobiecego życia, a profilaktyka szansą na długie i zdrowe życie. Same powinnyśmy pamiętać o badaniach, lecz przypominanie o tym, jak bardzo są one ważne to także obowiązek lekarza. Warto szukać lekarzy specjalistów, którzy doceniają siłę profilaktyki, a takich specjalistów z pewnością znajdziesz w Lublinie.
Takie miejsce to prywatna przychodnia ginekologiczna w Lublinie – Centrum Medyczne Północna 5, gdzie lekarze szczególny nacisk kładą na badania profilaktyczne, które bezapelacyjnie ratują życie kobiet.